Skip to the content
Desert Sun Dates logologo darklogo light
  • Home
  • Date Farm
  • In Stock Now
  • Our History
  • Our Recipes
  • Where We Ship
  • Shop
  • Bulk & Wholesale
  • Contact Us
0

Shopping Bag

No products in the cart.

Continue shopping
Desert Sun Dates logo
  • Home
  • Date Farm
  • In Stock Now
  • Our History
  • Our Recipes
  • Where We Ship
  • Shop
  • Bulk & Wholesale
  • Contact Us

Shop

1 lb sealed container of golden Zahidi dates with the Desert Sun Dates label
Back of a Desert Sun Dates Zahidi container showing the nutrition facts panel
Bulk Zahidi Dates — Wholesale Cases | 24 to 100 lb - Image 3
Bulk Zahidi Dates — Wholesale Cases | 24 to 100 lb - Image 4
Golden Zahidi dates grown in the Coachella Valley at Desert Sun Dates — a farm-direct gift option

Bulk Zahidi Dates — Wholesale Cases | 24 to 100 lb

$228.00 – $875.00Price range: $228.00 through $875.00

Golden Zahidi dates in wholesale cases from our Coachella Valley farm — 24, 36 and 60 lb from $9.00/lb, shipping included, packed as sealed 1 lb retail-ready containers. The baking and shelf workhorse, farm-direct.

Clear
SKU: N/A Categories:Uncategorized, Zahidi Dates
Share:
  • Description
  • Additional information
  • Reviews (0)

Description

Bulk golden Zahidi dates, farm-direct. The same golden, semi-dry Zahidi we sell by the pound — firmer than Medjool, lightly sweet with a clean nutty finish, the workhorse date for bakeries, commercial kitchens, markets and meal-prep — packed in case quantities from our Coachella Valley family farm.

Zahidi case pricing — shipping included

  • 24 lbs — $228 · $9.50/lb delivered
  • 36 lbs — $333 · $9.25/lb delivered
  • 60 lbs — $540 · $9.00/lb delivered
  • 100 lbs — $875 · $8.75/lb delivered — our largest online case
  • Packed as sealed 1 lb or 2 lb containers, your choice — every case arrives shelf-ready, no repacking
  • 150 lbs and up, or a mixed Medjool + Zahidi case — request a pallet quote

Every price above is delivered to the lower 48. Nothing is added at checkout — no freight line, no handling fee.

Why markets stock Zahidi by the case

  • More facings per case: 1 lb units mean twice the shelf presence of 2 lb packs, at a friendlier consumer price point
  • Kitchen workhorse: holds its shape chopped into baking, granola, salads and grain dishes where soft Medjool smears
  • Keeps beautifully: semi-dry fruit with a naturally long shelf life — months at room temperature, far longer cold
  • Grade: hand-sorted, whole with pits, naturally ripened, no pesticides, no additives, no sugar coating
  • Lead time: ships within 3 business days; 2–5 business days in transit, 1–2 days in Southern California

Coachella Valley or Inland Empire buyer? Farm pickup in Sky Valley by arrangement — call (760) 501-1845. Want to taste first? Order a 1 or 2 lb Zahidi box and we credit it in full against your first case.

Additional information

Weight N/A
Case Size

24 lbs, 36 lbs, 60 lbs, 100 lbs

Container Type

2 lb containers, 1 lb containers, Mix of both — tell us the split in order notes

Case Size

24 lbs, 36 lbs, 60 lbs, 100 lbs

Container Type

2 lb containers, 1 lb containers, Mix of both — tell us the split in order notes

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Bulk Zahidi Dates — Wholesale Cases | 24 to 100 lb”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

12345

Related products

  • 2 lb sealed container of jumbo Medjool dates with the Desert Sun Dates label
    Bulk Medjool Dates — Wholesale Cases | 24 to 100 lb
    $228.00 – $875.00Price range: $228.00 through $875.00 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
  • 1 lb sealed container of golden Zahidi dates with the Desert Sun Dates label
    Zahidi Dates | California-Grown & Farm-Direct | Desert Sun Dates
    $19.00 – $118.00Price range: $19.00 through $118.00 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Get in Touch!

[email protected]

Desert Sun Dates farm logo
Our Socials

Follow us on social media and keep up with our latest posts

© 2021 Desert Sun Dates. All Rights Reserved

Desert Sun DatesA family-owned date farm in Sky Valley, California. Hand-harvesting Medjool, Zahidi, and Barhi dates since 2016. One ranch, one family, shipped direct to your door.Sky Valley, CA · Coachella Valley
Shop
Medjool DatesZahidi DatesBarhi DatesWhere we ship
Learn
Our storyOur farmDate recipesMedjool vs Deglet NoorStorage guide
Community
Ramadan & Iftar hubJewish holidays hubFind your cityContact us
© 2026 Desert Sun Dates · Sky Valley, CA · All rights reserved
Ramadan hubJewish holidays
Product Options
Shopping Cart
🔥

Freshest dates on the internet

Take 10% off your first box

Hand-harvested on our California family farm and shipped straight to your door — shipping already included. Here’s a little welcome on top.

WELCOME10

Applies to orders of $35+ at checkout. One use per customer.

Shop the harvest →